NEPLODNOSŤ

Jeden zo šiestich párov vo fertilnom (plodnom) veku má problémy počať potomka. O neplodnosti hovoríme vtedy, keď pár nie je schopný počať dieťa po jednom roku pravidelného nechráneného pohlavného styku
V rozvinutých krajinách, ku ktorým patrí aj Slovenská republika, klesá pôrodnosť, čo je spôsobené okrem iného aj tým, že manželské páry majú z vlastného rozhodnutia menej detí než v minulosti. Oveľa problematickejším javom je skutočnosť, že sa zvyšuje počet párov bez detí, hoci deti plánovali. Príčinou tohto javu je skutočnosť, že ženy odkladajú tehotenstvo kvôli kariére a životnému štýlu na neskorší vek, kedy už môžu mať komplikácie s otehotnením.

Na veku záleží

Práve vek ženy je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich neplodnosť.Pokiaľ sú obaja partneri zdraví, šanca ženy otehotnieť v prirodzenom cykle pri pravidelnom pohlavnom styku (dvakrát až trikrát týždenne) činí vo veku 20 rokov 25 % na jeden menštruačný cyklus. Medzi 25. až 35. rokom života je to 16 % a po 40. roku je to menej než 5 %.

K tomu je potrebné pripočítať ďalšie faktory. U žien vzrastá ochorenie vajcovodov, čo je spôsobené aj sexuálne prenosnými chorobami, ako sú chlamýdie či gonokoková infekcia (kvapavka). U žien sa taktiež objavuje viac anovulačných cyklov - slabé či žiadne krvácanie, predĺžené cykle, predtým samozrejme nedošlo k ovulácií, teda uvoľneniu vajíčka. Je to spôsobené predovšetkým nárastom obezity (samozrejme môže ísť aj o prípady podvýživy v prípade prísnych diét), syndrómom polycystických ovárií ( PCOS ), kedy sa síce vajíčka tvoria, ale neuvoľňujú sa z vaječníkov. Zvyšuje sa taktiež počet párov s porušenou plodnosťou v dôsledku úspešnej onkologickej liečby.

U 20 až 50 % neplodných žien sa taktiež objavuje endometrióza z latinského endometrium – výstelka v dutine ženskej maternice, ktorá je jednou z najčastejších gynekologických ochorení žien v plodnom veku. U žien s týmto ochorením sa čiastočky endometria objavujú mimo dutiny maternice. Okrem toho spôsobuje zrasty, ktoré potom vajíčku zabránia postupovať do maternice. Ďalším problémom, ktorý sa objavuje u neplodných žien je nedostatočná funkcia žltého telieska (luteálna insuficience), ktorá spôsobuje, že sa oplodnené vajíčko nedokáže na sliznici maternice uchytiť. Medzi príčiny neplodnosti patrí napríklad nepriechodnosť vajcovodov, či odlišná genetická výbava oboch partnerov

Umelé oplodnenie je až posledný krok

Pribúda aj mužská neplodnosť a dnes už za neplodnosť párov môžu takmer v polovici prípadov muži. Im totiž ubúdajú spermie. Zatiaľ čo v roku 1990 definovala Svetová zdravotnícka organizácia WHO normálny spermiogram na 40 miliónov spermií na 1 mililiter, dnes je to polovica (ešte v roku 1940 mali muži spermií šesťnásobne viac). Z veľkej časti ide o dôsledok súčasného životného štýlu, kedy lekári kritizujú konzumáciu nadmerného množstva jedla, či jeho nevhodné zloženie.

Pokiaľ nemôžete počať dieťa dlhšie než rok, odporúča sa navštíviť gynekológa alebo špecializované pracovisko. Oboch partnerov v takomto prípade čaká množstvo vyšetrení (samozrejme zhruba u 10 % sa príčina nakoniec nenájde, u ďalších sa zasa zistí pôsobenie viacerých rôznych faktorov). U ženy sa okrem gynekologického a celkového vyšetrenia zisťuje napríklad hormonálna hladina v krvi, overuje sa priechodnosť vajcovodov, meria sa po dobu troch mesiacov bazálna teplota atď. Postup záleží na veku ženy, začína sa vždy od najjednoduchších metód. U mužov sa zisťuje napríklad objem ejakulátu či koncentrácia, pohyblivosť a kvalita spermií.

Umelé oplodnenie (In Vitro Fertilization, IVF), keď je ženské vajíčko inseminované mužskou spermiou v laboratóriu a potom vložené do maternice, je až posledná možnosť liečby neplodnosti. Niektoré prípady ženskej neplodnosti sú liečiteľné hormonálnou liečbou, ktorá umožňuje dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov. Pri ľahších formách neplodnosti sa využíva vnútromaternicová inseminácia, kedy sú špeciálne upravené spermie aplikované do maternicovej dutiny.