HIV infekcia je rozšírená celosvetovo. Vírus HIV patrí do čeľade Retroviridae. Vyskytuje sa v dvoch geneticky odlišných typoch označovaných ako HIV-1 a HIV-2. Oba vírusy sú patogénne iba pre človeka. Pandemický je typ HIV-1, ktorý je zároveň považovaný za pôvodcu globálnej pandémie HIV/AIDS. Toto ochorenie za viac ako 30 rokov postihlo viac ako 60 miliónov ľudí a skoro u polovice bolo smrteľné. Počet infikovaných narastá, podľa štatistík sa na svete každých 6 sekúnd nakazí vírusom HIV jeden človek. Na Slovensku je aktuálne diagnostikovaných viac ako 800 osôb s týmto ochorením. V priebehu infekcie dochádza k deštrukcii imunitného systému a konečným dôsledkom je syndróm získanej imunodeficiencie (AIDS). Ochorenie sa prenáša sexuálnym kontaktom, krvou a vertikálne z matky na dieťa. Riziko krvného prenosu je zvýšené pri intravenóznom užívaní drog, t.z. spoločnom používaní striekačiek a ihiel. V nepatrnom množstve sa vírus vyskytuje v telesných tekutinách, slinách, slzách, avšak riziko prenosu je v tomto prípade minimálne. Infekcia HIV sa neprenáša objímaním, spoločným používaním príborov a pohárov, používaním WC, kúpaním v bazéne, či pri poštípaní hmyzom.
Po vniknutí vírusu do organizmu dochádza k replikácii, ktorá vedie k postupnému poškodeniu imunitného systému. Infekcia HIV najčastejšie prebieha v niekoľkých fázach: primoinfekcia, asymptomatická a symptomatická fáza. Vírus sa v tele šíri veľmi rýchlo, už po niekoľkých hodinách môže dôjsť k prenosu na ďalšie osoby. Pokiaľ došlo k rizikovému kontaktu, je potrebné dodržiavať zásady bezpečného pohlavného styku až do vylúčenia nákazy. Bez liečby ochorenie rýchlejšie postupuje k fatálnemu koncu v štádiu rozvinutého AIDS, keď pacient zomiera v dôsledku zlyhania niektorého orgánu, alebo infekcie. V súčasnosti je možné včasnou, vhodne indikovanou a účinnou terapiou, predĺžiť život pacienta a zlepšiť jeho kvalitu. V súčasnosti dostupnej liečbe je dĺžka života pacienta porovnateľná s dĺžkou života u HIV negatívnej populácie. Moderné metódy liečby síce zvyšujú šance pacientov na prežitie kvalitného života, mnohí z nich však potrebujú ešte viac, väčšiu podporu a solidaritu verejnosti. Prevencia stále zostáva najdôležitejšou metódou v zabránení šírenia tejto infekcie.
Začiatky sú takmer bez príznakov
V prevencii ďalšieho šírenia infekcie je dôležitá včasná diagnostika a pravidelné sledovanie pozitívnych osôb. Treba pripomenúť, že infekcia HIV môže až 8 – 9 rokov, niekedy i viac, prebiehať bezpríznakovo. Odhaduje sa, že tých, ktorí sú nakazení a o svojej infekcii nevedia, môže byť 2- až 5- krát viac ako je tých diagnostikovaných. Príznaky akútnej infekcie sa nevyskytujú vždy a často bývajú nešpecifické od chrípkových, gastrointestinálnych, uzlinových, či kožných.
Jediným spôsobom, ako zistiť, či došlo k nákaze, je dôkaz protilátok proti HIV, prípadne dôkaz antigénu p24 v organizme. Negatívny výsledok je spoľahlivý po uplynutí minimálne 3 mesiacov od posledného rizikového správania, najmä od nechráneného sexuálneho kontaktu. Odporúča sa, že ak dôjde k zlyhaniu ochrany počas styku, je potrebné urobiť testovanie anti -HIV protilátok o 3 mesiace. Pri zahájení partnerského vzťahu sa odporúča, aby sa obaja partneri nechali testovať na infekciu HIV, a to nielen homosexuálni partneri.
Svetová zdravotnícka organizácia WHO stanovila ciele liečby a efektivity národných programov podľa princípu 90 – 90 – 90. To znamená, že minimálne 90 % HIV pozitívnych osôb by malo byť identifikovaných. Z nich by malo byť minimálne 90 % liečených kombinovanou antiretrovírusovou liečbou. Z liečených pacientov by malo mať 90 % nedetegovateľnú vírusovú nálož. Napriek obrovskému pokroku a účinnej liečbe je prevencia počas sexuálneho styku jediným účinným prostriedkom proti šíreniu tejto infekcie.
Nákaza vírusom je stále najčastejšia pri homosexuálnom styku, až 80 % z celkového počtu pozitívnych prípadov. V posledných rokoch však stúpa výskyt ochorenia aj u heterosexuálnych partnerov. Existuje aj skupina osôb, ktorým liečba dostatočne nezaberá, či aj ľudia, ktorí o svojej infekcii nevedia, alebo nechcú vedieť.
V súčasnosti je možné dať sa otestovať na protilátky proti HIV na Úradoch verejného zdravotníctva alebo priamo v Centrách pre dispenzarizáciu a liečbu HIV pozitívnych osôb v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Martine a Nitre.