Pásový opar

Pásový opar (Herpes zoster) vyvoláva rovnaký vírus Varicella zoster (VZV), ktorý spôsobuje ovčie kiahne (Varicella). Tento vírus telo nikdy neopustí, zostáva v nervovom systéme a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar.

Prvé príznaky nie sú jasne viditeľné a dajú sa jednoducho zameniť s inými zdravotnými ťažkosťami. Ide o svrbenie, brnenie, štípanie alebo pálenie na povrchu kože. O niekoľko dní neskôr sa v postihnutom mieste objaví vyrážka s pľuzgiermi naplnenými tekutinou. Vyrážka postihuje jednu časť tela, najmä hrudník, bedrá a tvárovú oblasť. Trvá až tridsať dní, než sa telo dokáže príznakov zbaviť. Vyrážka je často sprevádzaná bolesťou, ktorá je najrozšírenejším príznakom pásového oparu.

Akútna bolesť môže byť závažná, približne 40 percent chorých ju popisuje dokonca ako „strašnú“ a „mučivú“.

Zhruba polovica ľudí s pásovým oparom zažíva podľa svojich slov bolesť každý deň, popisujú ju ako vystreľujúcu a pulzujúcu. Bolesť ma negatívny vplyv na spánok, denné činnosti a radosť zo života. U dvoch tretín pacientov je pásový opar dôvodom pracovnej neschopnosti.

Pásový opar môžu sprevádzať závažné komplikácie

Zatiaľ, čo kožné problémy pretrvávajú približne mesiac, častým následkom pásového oparu sú silné bolesti, na ktoré bežné analgetiká nezaberajú, a ktoré zásadným spôsobom znižujú kvalitu života. Sú spôsobené poškodením nervov, takzvanou postherpetickou neuralgiou ( PHN ) a môžu pretrvávať niekoľko mesiacov až rokov. PHN postihnú štvrtinu, po šesťdesiatke dokonca až polovicu pacientov. Mnohým ľuďom s dlhotrvajúcou akútnou bolesťou robí problém aj dotyk mäkkého oblečenia alebo ľahký vietor. Liečba postherpetickej neuralgie je zdĺhavá a nie vždy stopercentne úspešná.

Ďalšou závažnou až nebezpečnou komplikáciou je takzvaný oftalmický zoster – pokiaľ je pásovým oparom postihnutá tvárová oblasť, môže byť zasiahnutá aj očná vetva trojklanného nervu, čo vedie k chronickému ochoreniu očí. V najťažších prípadoch dochádza k úplnému oslepnutiu. Oftalmický zoster sa objavuje u štvrtiny prípadov pásového oparu, pričom až u 70 % takto postihnutých ľudí problémy so zrakom pretrvávajú.

U pacientov postihnutých pásovým oparom sa taktiež zvyšuje riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody.

Častejšie postihuje osoby staršie ako 50 rokov

Ovčie kiahne prekonalo vyše 95 % dospelých – tí všetci sú teda ohrození pásovým oparom. V mladom veku je imunitný systém natoľko odolný, že vírus dokáže udržať pod kontrolou. S pribúdajúcim vekom slabne a pre pásový opar je ľahšie prelomiť jeho obranu. Po dosiahnutí veku 50 rokov, riziko pásového oparu významne rastie: dva z troch prípadov ochorenia sa objaví práve u nich, pričom častejšie sú postihnuté ženy. Raz za život postihne pásový opar tretinu ľudí.
Vznik pásového oparu nie je možné predvídať. Dopredu nevieme, že prepukne a nemôžeme sa mu ani nejakým spôsobom vyhnúť, trebárs úpravou životného štýlu. Nie je ani jasné, prečo sa u niekoho vírus aktivuje a u iného nie. Predpokladá sa len, že ide o dôsledok oslabenia organizmu.

Ochorenie sa lieči prostredníctvom antivirotík

Pokiaľ u niekoho pásový opar prepukne, je najdôležitejšie včasné zahájenie liečby antivirotikami. Tieto lieky pôsobia proti množeniu vírusu a tým obmedzujú rozsah ochorenia. Lieky by mali byť podané dostatočne včas - čo znamená 48 až 72 hodín od chvíle, kedy sa objavia prvé pľuzgiere. Včasná antivirotická liečba zmierni priebeh ochorenia a znižuje taktiež riziko komplikácií.

Účinnou ochranou je očkovanie

K prepuknutiu ochorenia je možné predchádzať očkovaním. V súčasnosti sú dostupné vakcíny (živá aj neživá), ktoré pomáhajú predchádzať vzniku pásového oparu a zabraňujú postherpetickej neuralgii. Očkovanie je určené pre osoby nad 50 rokov. Ak sa rozhodnete pre živú vakcínu, lekár vás zaočkuje jednou dávkou vnútro svalovo alebo podkožne. Preočkovanie nie je potrebné. Preukázalo sa, že vakcína znižuje počet prípadov herpes zoster a PHN až o 70 %. Neživá vakcína poskytuje plnú ochranu po podaní dvoch dávok v rozmedzí 2 mesiacov.