Diabetes

 

Pri diabete je kľúčovým včasné zahájenie liečby. Inak táto choroba rýchlo postupuje a devastuje organizmus - spôsobuje kardiovaskulárne problémy, poškodzuje obličky, zvyšuje riziko mozgovej príhody a stojí za vážnymi problémami spojenými s nervami a zrakom.

Diabetes mellitus (ľudovo cukrovka) sa prejavuje vysokou hladinou cukru v krvi (hyperglykémiou), čo je spôsobené nedostatkom alebo úplnou absenciou inzulínu v organizme. Najčastejšími typmi ochorenia je vrodený diabetes 1. typu (telo si zničí bunky produkujúce inzulín a ten sa mu musí podávať injekčnou formou) a predovšetkým diabetes 2. typu, ktorým trpia hlavne starší ľudia a jedinci s nadváhou a obezitou.

Pri diabete je kľúčovým včasné zahájenie liečby.

Diabetická noha a ďalšie komplikácie

Jednou z komplikácií je diabetická retinopatia (postihnutie drobných ciev oka), ktorá môže skončiť i slepotou. Problém je, že človek postihnutý diabetickou reniopatiou nemá dlho žiadne problémy so zrakom, preto je potrebné aby diabetik absolvoval pravidelné vyšetrenia u očného lekára.

Rozvinutá neuropatia vedie až k úplnému znecitliveniu chodidiel. Aj malý kamienok v topánke, ktorý postihnutý necíti, môže následne nohu značne poškodiť. A pretože sa diabetikom horšie hoja rany, nie je neobvyklé, že sa do rany dostane infekcia a začne hnisať. Pokiaľ sa k neuropatii pripoja ešte ischemické ochorenia dolných končatín (zužovanie tepien zásobujúcich nohy) môže dôjsť k vzniku takzvaného syndrómu diabetickej nohy. Rany na nohách sa prestanú hojiť, hrozí gangréna a nakoniec amputácia nohy. Diabetická neuropatia samozrejme niekedy postihuje aj nervy vedúce k vnútorným orgánom, obvykle tak spôsobuje hnačky, zápchy, či sexuálne poruchy.

Diabetikom často hrozia aj iné zdravotné problémy, ktoré nie sú prejavom ich ochorenia. Napríklad u nich majú závažnejší priebeh srdcovo – cievne (kardiovaskulárne) komplikácie, pričom u nich spôsobujú smrť skôr než u ostatnej populácie.

Diéta, pohyb, nefajčenie

Väčšina pacientov s cukrovkou 2. typu trpí nadváhou alebo priamo obezitou. Ich diéta teda musí byť nie len diabetická (teda obmedzujúca príjem jednoduchých cukrov), ale predovšetkým redukčná (teda znižujúcej príjem kalórií). Preto je postavená najmä na obmedzení tukov v strave (predovšetkým tých živočíšnych), ktoré majú viac než dvojnásobné množstvo kalórií než cukry a bielkoviny.

Pravidelný pohyb zas robí organizmus diabetika odolnejší voči najrôznejším ochoreniam, ale najmä srdcovo-cievnym. Odporúčané sú aeróbne typy športov (bežecký pás, bicyklový, veslársky či bežkársky trenažér). U ľudí s nadváhou či seniorov je nevyhnutné, aby začali aspoň s dlhšími prechádzkami. Dôležitá je pravidelnosť, odporúča sa 60 minút pohybovej aktivity aspoň dva až trikrát týždenne.

Zanechanie fajčenia je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by pre svoje zdravie mal diabetik urobiť. Podstatne tak znižuje riziko amputácie končatín, srdcového infarktu či cievnej mozgovej príhody. Je dôležité skúšať s fajčením prestať, aj keď ste v tom niekoľkokrát zlyhali. Nikdy nie je neskoro skoncovať s fajčením.


Ako spoznáme diabetes

Odhaduje sa že zhruba 25 tisíc ľudí u nás nevie, že trpí diabetom. Pritom včasná diagnóza a liečba diabetu dramaticky znižuje riziko komplikácií choroby alebo dokonca úmrtia spôsobeným diabetom. Preto je nevyhnutné navštíviť lekára v prípade, že trpíte niektorým z nasledujúcich príznakov: pociťujete veľký smäd, ktorý nie je jednoduché uhasiť a dokonca vás budí aj v noci, musíte často vykonávať malú potrebu, ste unavení a malátni, opakovane vás postihujú infekcie močových ciest. Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad chudnutie, aj v prípade normálnej chuti do jedla, alebo dych páchnuci po acetóne.