Prejsť nahor
Prihlásenie

Pacienti

Pacienti
The module 1.4.1
Vitajte na stránkach spoločnosti MSD určených pre pacientov. Tu nájdete informácie a články
o priebehu a terapii vybraných ochorení.
The module 1.4.2
Rakovina krčka maternice a ďalšie HPV ochorenia

Pre ženy a mužov je dôležité vedieť o ľudskom papilomavíruse (HPV). Infekcie spôsobené týmto vírusom môžu viesť k vzniku rakoviny krčka maternice, genitálnych bradavíc a ďalších ochorení spojených s HPV. Existujú spôsoby, ako sa môžete chrániť. Jedným z nich je očkovanie.

The module 1.4.2
DIABETES

Pre diabetikov je kľúčové včasné začatie s liečbou. Bez neho ochorenie rýchlejšie postupuje a devastuje organizmus – spôsobuje kardiovaskulárne ťažkosti, dochádza k poškodeniu obličiek, zvyšuje sa riziko mozgovej príhody, vznikajú vážne komplikácie súvisiace s nervovým systémom a zrakom.

Takéto komplikácie často vedú k predčasnej strate alebo obmedzenej schopnosti pracovať. Naopak, s dobre liečenou (kompenzovanou) cukrovkou môže pacient dlhodobo žiť prakticky bez komplikácií.

The module 1.4.2
KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA

Koronárne tepny sa zužujú a to najmä ukladaním tuku na cievnych stenách. Zužovanie zmenšuje prietok krvi a zvyšuje pravdepodobnosť, že zrazenina uzavrie tepnu a vyvolá srdcový záchvat alebo infarkt.

The module 1.4.2
ASTMA

Astma je chronické ochorenie, ale neznamená životnú katastrofu. Ak sa naučíte, ako si s ňou poradiť, prejdete životom v plnej aktivite, bez obmedzení.

ALERGIA

Vyše jedného milióna ľudí v našej republike trpí nejakou formou alergie. Väčšina z nás si pod týmto pojmom predstaví kýchanie, svrbenie a zapchatý nos (sennú nádchu), svrbenie a začervenanie očí (zápal spojoviek), ekzém, žihľavku, kašeľ, dýchavičnosť, pískanie (astma). To sú najčastejšie prejavy alergických ochorení. Čo je ale ich podstatou?

VÍRUSOVÁ HEPATITÍDA

Vírusová hepatitída typu C patrí medzi nebezpečné infekčné ochorenia a preto musí byť každý prípad nielen starostlivo diagnostikovaný a liečený, ale aj zaevidovaný a zavedený do štatistík. Vďaka tomu sa môžeme pozrieť, či výskyt hepatitídy C u nás rastie, alebo klesá a ako sme na tom v porovnaní so svetom.

The module 1.5.2
The module 1.4.4
The module 1.4.4
The module 1.4.3
The module 1.4.5